הטלפון שלנו:
077-2172770

מחסרון ליתרון בזוגיות למרות הפערים

מחסרון ליתרון בזוגיות למרות הפערים

מאת -עמי ברעם יו"ר ארגון התקשרות –יועץ זוגי ומנחה קבוצות 

 

מחסרון ליתרון בזוגיות למרות הפערים

לא מכבר שוחחנו, רעייתי ואני עם זוג , בועז חזר בתשובה ואשתו רונית המסורתית מבית דווקא נסוגה מעבודת השם שעליה חונכה. ככל שבעלה התקרב, היא התרחקה. בפגישה עלה נושא גילוח הזקן. היא טענה שהיא נתנה את העיקר: טהרת המשפחה,שבת, וכשרות ובעלה לא מפסיק להפתיע ולקבוע עובדות חדשות בשיטת הסלאמי. וכעת,אחרי ספירת העומר, נותר הזקן, ומבחינת הבעל, מדובר בעניין עקרוני, ייהרג ובל יעבור.

ואכן, אותה צעירה באמת נתנה את המיטב, היא מקיימת את העיקר ומאפשרת לבן זוגה לקיים בית יהודי .  ובכנות, אילו אני הרב או המשפיע של אותו בחור, הייתי אמנם מסכים עמו כי הזקן ממשיך ברכות השם בגשמיות ורוחניות לכל המשפחה , אך שלום בית קודם, והרי המשך דרך זו עשויה לפרק את המשפחה חלילה, ואז לאן ימשיך השפע?אין מנוס ממציאת דרך יצירתית, שתהיה מוסכמת על שני בני הזוג.

למרבה הצער, בעולם האמיתי אין נוסחאות קסם, וקשה למצוא מישהו אחר שיסדר עבורנו את החיים, ויפתור את הקשיים. ברור שבני זוג צריכים להתחשב זה בזו,  עליהם לבנות מרחב משותף, מערכת משותפת של הבנות והסכמות, צריכים לבנות את היחד שלהם, את המקום בו  הם מרגישים מוגנים ,חברים,אוהבים וכו', אך אסור לשכוח שלכל אחד יש את עולמו הפנימי ועל מנת שהוא ירגיש חיות וחיוניות על מנת שירגיש שהוא ממצה את עצמו,  עלינו לתמוך בבן/בת הזוג שלנו גם כשעולמו סותר לפעמים את השקפתינו.

זוגיות טובה  בנויה בין היתר על ההבנה שלכל אחד מבני הזוג יש את העולם שלו שאותו הוא חייב לטפח –אמונה,תחביבים,יצירה,וכו' בן הזוג חייב לדעת שאם יזניח את עצמו, יחסרו לו הכוחות לתמיכה ונתינה לבן הזוג.

אבל איך בכל זאת חיים ליד עולם שנראה כמאיים ?

אם להודות על האמת, הרי רוב חיינו אנו נפגשים באיומים  כאלה ואחרים. תמיד צצים להם כל מיני עניינים באמצע החיים ומפרים את שלוותנו. רובנו "שונאי שינוי" , ושינויים רבים פשוט כופים עצמם עלינו.

כשזה קורה, אנו נדרכים נלחצים ומלחיצים את כל  סביבתנו,  השקט והאיזון מופרים ברגע אחד. אבל במבט לאחור, הרי שלרוב כל  קושי וכל חסרון כזה או אחר שעברנו הצמיח חישל וביגר אותנו, סייע לנו לרכוש כלים ואפשר תובנות חדשות.

דוגמא לקושי מחשל שכזה הוא כאשר אנו רואים את ילדנו כועסים כאשר לא הולך להם בשעורי הבית, אנו לא באים לפתור להם, אנו רוצים לראותם מתמודדים ובונים את עצמם. כך גם אנחנו.

 אז מה תוקע את המערכת לראות את החיסרון כיתרון?  שהרי חייבים להגיד שהחיסרון טומן בתוכו מלכתחילה את היתרון!

אפשר למנות אינספור סיבות: חוסר הבטחון שלנו ביכולותינו, חוסר הערכה עצמית,  לעיתים אנו עצלים ונרפים מדי, מפונקים,  מעדיפים שאחרים יעשו עבורנו את העבודה, לא פיתחנו ראיה לעומק בחיינו,חיים חיים שיטחיים ועוד...וכל אחד מאיתנו יחפש על מה זה נופל אצלו.

 כמובן שכל הסימפטומים האלה שהם בעצם אחד מעכבים אותנו מתנועה זריזה,  אנו "נתקעים"  ומתעכבים  מול כל קושי  אז איך מתמודדים?

פתרון אפשרי הוא דווקא התמדה ויגיעה נגד טבע נפשנו ורצוננו,  כלומר,  ראשית עלינו להסכים ולהפנים שכבר בחסרון ובכל חסרון שהוא יש כבר את  היתרון רק שאיננו יכולים לראותו.

אותה הסכמה ,הפנמה והעמקת הדעת תאפשר לנו התבוננות מהצד עם פחות הזדהות, בעצם תיחמנו את הארוע הלא צפוי ואנו כעת מסתכלים בו מהצד.

כבר בהסתכלות מהצד אני והארוע /החסרון נמצאים בהפרדה לא מעורבבים זה בזה. אולם לא פשוט להתבונן  בדברים בעין אוביקטיבית שלא שופטת מודדת ושוקלת, נוכל לעשות זאת אם נפנים ונאמן את המערכת הפנימית שלנו לעבוד כך, וזו למעשה  מרבית העבודה.

ואם נחזור לרגע למקרה של בועז ורונית על רונית כעת לתחם את ההזדהות עם חוסר היכולת שלה לסבול את בעלה המזוקן ,נדרשת ממנה עבודה עצומה של לתחם ,לנסות כמה שפחות להתערבב, להתבונן פנימה בעצמה על הילדה שבתוכה שלא מסתדר לה עם הרצון שלה שכעת דורשת את עלבונה דורשת שישתנו לפי מה שהיא רוצה דורשת שאחרים יעשו את העבודה במקומה שבעלה ישתנה וכו'.

נכון שלבועז יש את החלק שלו אך בכל זאת אנו נפרדים מהחלקים של אחרים ומפסיקים להיות קורבן בגלל חסרון כזה או אחר בחיינו ,אלא בוחרים בראיה חיובית, בוחרים כרגע בטובת עצמנו ולשם מפנים את הכוחות. ככל שנחזק את הכח ככל שנחזק את היכולת לתחם ולהאיר את החלקים שבתוכנו החסרונות יקבלו גוון שונה כל חסרון יהפוך ליתרון, נחווה כל רגע כהזדמנות ולא כקורבנות, נראה שהמציאות מאירה לנו פנים נזהה מהר יותר את היתרונות שבחסרונות.

ככל שנתאמן על המקום הזה נצמצם תהליכים של סבל  של קורבנות בחיינו נבין שהאושר שהחיוניות שלנו לא קשורה לשום גורם גם לדברים הקרובים לנו ביותר בעצם נתחיל לנתק את התלות שלנו מהסביבה החיצונית ובמקום לדרוש את מקומנו ולשאוב כוחות מאחרים נהפוך להיות משפיעים שמעניקים כוחות.

יש עוד הרבה עבודה לעשות עוד לא נגענו בבועז שרץ בריצת אמוק אל הקדושה בלי לראות אף אחד ממטר וכל זאת בשם הקדושה? האם בועז באמת עובד את השם או עובד את הרצונות שלו? חשוב לבדוק בתהליך התשובה מה מניע אותנו! חשוב שנזכך את עצמנו ולא נשבור את הזולת

 

על כך בפעם הבאה

 

  

 

מאמר מס 2

מסירות נפש בכיוון הנכון

זוכרים משבוע שעבר שבועז חוזר בתשובה נמצא במאבק עיקש על הזקן מול אשתו שמנסה להוריד לו זאת בכל כוחה אם נסתכל קצת על בועז כלומר על עצמנו כבעלי תשובה

בועז מטפס אל הקדושה- מי מאיתנו לא רוצה להגיע מה יותר מהר מה יותר גבוהה מה יותר חזק כולנו רוצים אך מה הכיוון? האם ללמוד כל היום בישיבה?האם תפילה באריכות,האם כל ערב בהתועדויות,?קימה ב4 בבוקר,מיקוה במעיין,תהילים ללא הפסקה,הוספת רבנו תם?,סירטוק של שבת,פאות ארוכות, נכון כל התשובות נכונות ככל שאנו מתקדמים בדרך מתעלים ברוחניות בקדושה ובעיקר במעשה המיצוות אנו מתקדשים ומקיימים את הרצון האלוקי

אך כל זאת אם זה נעדר עבודה פנימית, אנו נקיים את המיצוות מתוך מאמץ פחד הקפדות כבדות ועצלות ועוד כל מיני חמוצים וחריפים למיניהם

 

ועוד יותר ככל שאנו מתקדשים לכאורה המשפחה החברים הסביבה מתרחקת מאיתנו אז נכון שיש תהליך טבעי של שינוי ובהתאם גם הסביבה אך האמת שקשה לנו להכיל את השונה את ההפוך מאיתנו כעת למרות שלפני דקה ההינו בדיוק שם

אני זוכר כשהתחלתי לחזור בתשובה עוד בגדר מתעניין נסענו אני וחבר לשבת  לאחת הישיבות הקדושות לבעלי תשובה בצפת היה שם אברך שישבנו איתו אחה"צ של שבת התבוננו בנוף הקסום של הרי צפת ולמעטה בוואדי עבר כביש בו נסעו מכוניות בשבת, אותו אברך אמר אז כאשר הסתיר את עינו למול המכוניות הנוסעות "הכל בגלל העוונות שלנו עצם זה שאנו רואים חילול שבת זה מראה על מקומנו הנמוך" האמת שהוא הצליח לזעזע אותי למרות כשחוזרים בתשובה ובפרט בהתחלה קונים כמעט הכל

המשפט שלו הקפיץ אותי ,שבת יושבים על מרפסת הפונה ליופיה המרהיב של הרי צפת כשהשמש בצמרות העצים הוא בוחר לראות את העוונות שלנו מול המכוניות הנוסעות?!

למה בכלל הוא רואה את המכוניות ?

זה מזכיר לי בדיחה או סיפור אמיתי  ששמעתי מהמשפיע שלי הרב ראובן דונניג זי"יע  על אחד שהולך ברחוב בת"א ומאוד חושש ממראות לא צנועים וכך הולך תוך כדי שהוא מכסה בכובעו את עיניו ואז כשהוא מתקדם ולא רואה את הדרך לפתע נתקל בעמוד ואז אומר אוי סליחה גברת!

מרוב הפחד והחשש יוצרים מציאות מרוב שחוששים מהבחוץ יוצרים הגנות וחיים חיים של פחד שחס ושלום לא יטמא אותנו הבחוץ.

והכל נכון ובפרט חוזר בתשובה שמגלה עולם ומלאו עולם חדש של קדושה ומכיר טוב ומקרוב את הבעיתיות בעולמו הקודם ובהחלט יש ממה לחשוש אך האם חיים של פחד והתנתקות זה כוונת הבורא? מה עם כל מעשיו מיצוותיו? מה עם לעשות לו יתברך דירה בתחתונים?

אז בוא נהיה אמיתיים עם עצמנו יש לנו חוסר יכולת כעת להכיל את ההפוך את השונה מאיתנו וכל עוד לא נחזור בתשובה בפנימיות נחזיר את עצמנו למקור לקדושה לא נוכל להכיל את השונה וההפוך ואז נדחה נרחיק כל מה שלא מסתדר לנו וכאילו בלבושים של קדושה

ואז מרוב "קדושה" כולם מתרחקים מאיתנו המשפחה החברים וכו'

קדושה היא אור ואור מושך אליו ולא מרחיק אז למה מתרחקים מאיתנו האם בשם הקדושה?

ככל שנעמיק ונתקרב לעצמותו של הבורא נראה שנוכל להיות גם במקומות הנמוכים ביותר ללא כל חשש

יש סיפור על חבדניק כאשר הרבי יצא במבצע תפילין לכל יהודי אז כמובן שקמו לכך מתנגדים שראו בזה חילול השם וכך יהודי מכפר חב"ד היה מקים כל יום שישי דוכן קבוע בתחנה המרכזית בת"א אחת הפעמים עבר חרדי לידו ואמר לו אתה לא מתבייש לא מספיק שאתה מטמא את התפילין אתה גם עומד ליד שלט פרסומת לא צנוע?!ענה לא החבדניק תראה אני כאן כל שבוע בדיוק באותו מקום ועד עכשיו לא ראיתי את התמונה הזו!

אפשר לראות כל היום איך הכל מנגד,מפריע וכן אפשר גם אחרת ככל שהעבודה תופנה כלפי פנים הבחוץ יפסיק להפריע אלה יסייע במקום לראות את המנגד בכל דבר נראה את הקדושה בכל דבר שהרי "אין עוד מלבדו" אך בשביל זה אנו זקוקים לעבודה הרבה יותר פנימית ,עדינה עבודה כזו שמאירה את סביבתנו כתוב שחסיד עושה סביבה ,חסיד הוא פנסאי שמאיר את סביביתו בכל מקום שהוא נמצא גורם לחיוך מרומם את האנשים איתם הוא בא במגע,ובעיקר והכי קשה את משפחתו אשתו וילדיו  

אנו מפסיקים לנסות לשנות את האחר אלה לשנות את עצמנו בידיעה איך שאנו מעמדים את עצמנו העולם מתייצב בפנינו

אני מאוד מקווה שעניתי קודם לעצמי וגם לבועז ומקווה שבעקבות זאת הוא ישאל את השאלות הנכונות איך זה אם אני כל כך צדיק בעל מסירות נפש של ממש סירטוק ,כיפה שחורה ,מגבעת,מתפלל 3 תפילות במניין ,מיקווה רבנו תם ,ועוד ,אישתי בוכה כל בוקר אחד הילדים התחיל לגמגם הבית רועד והכל  מתפרק לאור הקדושה

בועז תתעורר המסירות נפש היא בכיוון הלא נכון המסירות נפש בדורנו היא היא לשמח את משפחתנו האשה וילדינו המסירות נפש היא לחשוב טוב,היא לחיות חיים של מנוחה היא להיות אדם חי ,זריז שמח בשביל זה צריך מסירות נפש !