אודותינו

התקשרות זוגית הוקמה ע"י עמי ואביטל ברעם

זוג נשוי חילוני, אשר חווה פער וקרע בנישואיהם כאשר עמי חזר בתשובה ואביטל נשארה חילונית. 

שניהם אנשי מקצוע מנוסים מאוד ובעלי הכשרה רחבה .

הרב עמי ברעם: מייסד הארגון, מטפל זוגי בשיטת האימגו מנחה קבוצות ומגשר.
אביטל ברעם: עובדת סוציאלית, מנחת קבוצות, מטפלת בשיטת אימגו ומאמנת אישית.

עמי ואביטל הצליחו יחד לעלות על "נוסחה" ששמרה על נישואיהם באהבה ובכבוד הדדי זה לזו, מבלי לנסות לשנות אחד את השניה.

את מה שעבד טוב בשבילם החלו עמי ואביטל לתת לזוגות נוספים במצב דומה, וכך הוקמה "התקשרות זוגית": סדנאות שכוללות סדרת מפגשים של זוגות נשואים טריים או נשואים עם ילדים, שיש ביניהם מכנה משותף – אחד מבני הזוג חזר בתשובה או בשאלה והשני לא. את הסדנאות לזוגות הללו מנחים עמי ואביטל, ומלווים ע"י פסיכולוגית חינוכית (אשר היא עצמה חילונית הנשואה לחוזר בתשובה) ורב שבקיא הן בהלכה והן באתגרים העומדים בפני שלום בית מורכב שכזה. לאור הצלחת הסדנאות נוספו תכניות ושרותים נוספים קבוצתיים זוגיים ואישיים שהזוגות מצטרפים אליהם במהלך השנה לצורך לימוד התפתחות ושיתוף – כך נוצרה קהילת התקשרות שמהווה כח עצום של ידע ונסיון הן ע"י הצוות והן ע"י הזוגות הבוגרים.

במפגשי הקהילה מגלים הזוגות כי הם לא לבד והם אינם "עוף מוזר" בנוף הישראלי וזאת בעצם תופעה חברתית שתופסת תאוצה בחברה הישראלית.

עד היום הגיעו אל "התקשרות זוגית" מאות "זוגות דתילונים" (דתיים-חילוניים) שחוו את הקושי ה"בלתי אפשרי" לשמור על אחדות. בסדנאות הם עוברים תהליך שממנו הם יוצאים מאוחדים: ראשית הם מפחיתים את החשש שינסו "לשנות" אותם ולהחזיר אותם בתשובה (או בשאלה). הם לומדים לכבד את דרך החיים האחד של השנייה, ובעיקר – רואים מה רב המשותף והמאחד ביניהם. הם לומדים למצוא את האחדות, שבעצם נמצאת שם כל הזמן, מעבר ל"מסך העשן" של החזרה בתשובה או החזרה בשאלה. כל זה כמובן כרוך בהרבה עבודה, התכוונות, ורצון טוב של הזוגות עצמם, שעושים עבודה עצמית ופנימית, כל אחד בדרכו, כדי למצוא את האמת המאחדת שלהם.

כאמור –  לאחר סיום הסדנא לא תם המסע של הזוגות. נוצרים חיבורים אישיים מקסימים ומרגשים בין הזוגות והם מצטרפים אל קהילה גדולה ורחבה הפזורה בארץ של "זוגות דתילונים". הם עושים שבתות יחדיו, מפגשים חודשיים לזוגות עצמם ומפגשים עם הילדים. המפגשים שהקהילה יצרה לעצמה ממשיכים להעניק לזוגות את המרחב הבטוח להמשיך ולחפש אחדות ביניהם ומחוצה להם. ואכן, הקהילה הולכת ומתרחבת, ומקרינה את האחדות הפנימית הזאת החוצה – למעגלים חברתיים נוספים, הן ע"י קשרים אישיים של בני הזוג, והן ע"י פעילות יזומה ע"י "התקשרות זוגית" ברשתות חברתיות ובאמצעי המדיה. אנו מאמינים שכל אחד שנחשף לסיפור אישי כזה, של זוג שמצא אחדות, ניצת בתוכו הניצוץ לחפש את האחדות בחייו שלו עם הסובבים אותו.

התקשרות זוגית הינה עמותה ללא מטרות רווח ואין זוג שקושי כלכלי מנע מהם מלהגיע אל הסדנא. עמי ואביטל עוזרים לכל זוג שמעוניין להגיע לסדנא כיוון שחרטו על דגל ביתם שזוהי שליחותם: להביא אחדות לבתים בישראל.

עמותת התקשרות הוקמה לפני 12 שנים במטרה לסייע למשפחות בהן חל אצל בן זוג אחד שינוי בהשקפה הדתית, המתבטא בחזרה בתשובה או יציאה בשאלה. העמותה הוקמה על ידי עמי ואביטל ברעם -אשר המשבר האישי שלהם על רקע חזרתו של עמי בתשובה הובילה להקמת העמותה. 

מעט רקע: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2016, 20.6% מהאוכלוסייה בישראל העידו שהתקרבו לדת, ומנגד, 13% העידו על התרחקות מהדת. עפ"י סקר שהוזמן ע"י העמותה ובוצע על ידי חברת "מדגם", נמצא כי התופעה עומדת על כ 45,000 משפחות החיות בפער זוגי קשה במדינת ישראל בשנת 2020. 

כאשר מבצע אדם בחירה מעין זו בהיותו נשוי ובעל משפחה, הדבר מהווה משבר אמון בבית, כיוון שבן הזוג המתקרב לתורה או היוצא בשאלה  מתקשה לקיים אורח חיים דתי או חילוני מבלי לערער את יסודות הבית הנוגעים בכל תחומי החיים, בכלל זה נושאים רגישים, כגון: חינוך הילדים, דיני טהרה, כשרות, שבת, משפחה מורחבת, שינויים חברתיים, וכלכליים ועוד. ההשלכות של כל אלה על הקשר עם המשפחה המורחבת ושאר נושאים הרי גורל בחיי כל בית בישראל.

זוג נשוי אשר חווה משבר במהלך שנות נישואיו כתוצאה משינוי בהשקפה הדתית של אחד מבני הזוג, חווים  תחושת  קורבנות, בגידה ,כעס הפרת הסכם,איבוד שליטה וחוסר אמון . כמו כן , קיים חשש לבריאות נפשם של הילדים, אשר משמשים כלי משחק במאבק טעון זה בין בני הזוג. משבר חמור זה מוביל במקרים רבים לגירושין עקב היעדר ידע וכלים בקרב בני הזוג.

במשך שנות פעילותנו הרבות בתחום, ליווינו למעלה מ- 700 משפחות אותן אנו מלווים באופן שוטף עד היום, עורכים מפגשי קהילה במהלך השנה, מעניקים ליווי וייעוץ שוטפים, ומהווים עבור אותם זוגות בית חם, מכיל ומבין את הסיטואציה. 

אנו פועלים במגוון תחומים (באופן פרטני או קבוצתי):

  1. סדנאות לזוגות מעורבים
  2. סדנאות לילדים בוגרים החיים במשפחה מעורבת
  3. סדנאות להורים שילדיהם חזרו בתשובה
  4. סדנאות להורים שילדיהם יצאו בשאלה
  5. מפגשים עם גרושים בפער אידאולגי והתמודדות עם הילדים
  6. מנהלים קהילות מעורבות ברחבי הארץ
  7. מנהלים קבוצת תמיכה -ניהול קהילת בוגרי הסדנאות 
  8. מקיימים הדרכות לבעלי תשובה במטרה להוביל אותם לתשובה מאוזנת ואחראית
  9. מקיימים הדרכות ליוצאים בשאלה במטרה להוביל אותם ליציאה מאוזנת ואחראית.
  10. אנו מנהלים שיח ומביאים לשינוי תודעה בקרב מגזרים שונים המתקשים להכיל מורכבות זו ולהם השפעה גדולה, כגון: רבנים ראשיים, קהילות שונות, אדמו"רים וכו. 

הצוות שלנו:

הצוות מורכב מאנשי מקצוע חילונים ודתיים כאחד. כל אנשי הצוות שלנו באים מרקע אישי של פערים אידיאולוגים במשפחה:

הרב עמי ברעם- מייסד העמותה, מגשר ומטפל בשיטת "אימאגו"

אביטל ברעם- מייסדת העמותה – סטודנטית לעבודה סוציאלית, מטפלת בשיטת "אימאגו" ומנחת קבוצות

ד"ר מיכל אסף קרמר-פיתוח מנהיגות בקהילות והכשרת רכזי התוכנית   

הילה רטהוז- פסיכולוגית קלינית

הרב יהודה לייב נחמנסון- חבר כולל לדיינות ברחובות

ליאת בוקאי- עובדת סוציאלית מטפלת זוגית ומשפחתית 

בזכות פעילותנו הצליחו עד היום מאות משפחות לשמור על שלום בית ולהימנע מפירוק המשפחה